Müzigi Hisset Ruhunu Gizle...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Müzigi Hisset Ruhunu Gizle...

Siteye giripte üye olmayanın ... :D

AnasayfaseseLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Senfonik masal grubu: Almora

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
çok iyi insan falan
Admin
çok iyi insan falan

Yaş : Kayıt tarihi : 10/02/09 Mesaj Sayısı : 322 Nerden : Nihilist Dünyam..!

Senfonik masal grubu: Almora Vide
MesajKonu: Senfonik masal grubu: Almora Senfonik masal grubu: Almora Icon_minitimeSalı Şub. 17, 2009 1:42 am

Almora'nın hikayesi ne? Üşenmezsen hem hayali hem de gerçek hikayeyi anlatır mısın?

Almora'yı 2001 yılında kurdum. Daha önce de bazı çalışmalarım olmuştu. Fakat çeşitli nedenlerle devam etmedi bu çalışmalar. Daha sonra kafamda herşeyi ile bir bütünlük arzeden, bir çizgisi olan, yeni bir şey sunan farklı bir grup kurmak fikri uyandı. Bu nedenle Almora'yı kurdum. 2002 ilkbaharında "Standing Still" EP'sini, yine aynı yıl sonbaharda "Gates of Time" albümünü çıkardık. Bu albüm gerek yurt içi gerekse yurtdışında beklediğimizden daha büyük bir ilgi görünce çalışmalara hız verdik ve 2003 sonbaharında ikinci albümümüz olan "Kalihora's Song"u yayınladık. Ve geçen sonbaharda, yani 2004 de 3. ve en yeni albümümüz "Shehrâzad" çıktı.

Hikayedeki Almora, talan edilmiş bir masal ülkesinin en yaşlı ozanı. Ne olursa olsun hayata her zaman yeniden başlanabileceğine inananların, yüzünü güneşe çevirebilenlerin temsilcisi. Çünkü o, güneşin doğduğu yerden geliyor.

Aslında Almora hikayesi, gerçek hayatın kurgusal bir anlatımla, hikayelerle sembolize edilmiş hali. Hayata dair ne varsa onu masalsı bir ifade ile anlatmak bizim çizgimizi oluşturuyor. Bugünün gerçek dünyasının masalını yazma çabası içerisindeyiz. Çünkü bu dünyada yaşayan insanların hala masallara ihtiyacı olduğuna inanıyoruz.

Bu üç albümden, emeklerinin boşa gitmediğini hissettirecek tatminkar sonuçlar elde ettin mi?

Kesinlikle evet. Üç albüm sonunda geldiğimiz noktadan son derece memnunum. Almora, bu üç albümle hiç de azımsanmayacak bir dinleyici kitlesi elde etti. Gerek konserlere katılım, gerekse internet sitemize gelen mesajlar bunu doğruluyor. Bizi başından itibaren destekleyen dinleyicilerimize her zaman için teşekkür borçluyuz.

Türkiye piyasasında Power Metal yapmanın zorlukları neler?

Aslında biz yaptığımız müziği bir kategoriye sokamıyoruz. Ancak müziğimiz için en çok kullanılan tanımlama 'Senfonik Rock' oluyor. Evet bir sürü olumsuzluk var bizim gibi gruplar için… Ama piyasa kuralları dışında bir müzik yapıyorsanız bir çok zorluğu da göze almalısınız. Biz bu müziğe inanıyoruz ve zorluklarını görmüyoruz bile. Gülü seven dikenine katlanır misali…

Yılda bir albüm çıkarmak için özellikle çalışıyor musunuz yoksa yaratıcılık had safhada mı?

Üretkenlik anlamında herhangi bir sorunumuz olmadığı için yılda bir albüm yayınlayabildik bugüne kadar. Az önce de dediğim gibi Almora, söyleyecek bir sözü oldukça müziğine devam edecek.

Almora'yı dinlememiş birinin müziğinizi anlayabilmesi için hangi yabancı grubu Almora ile benzeştirebilirsin?

Aslında herhangi bir grubu örnek olarak veremem. Çünkü bizim müziğimiz sadece rock veya metal kalıplarını içermiyor, Almora'da her tür müzikten, özellikle de yerel müziğimizden ve dünya folk müziklerinden izler de bulabilirsiniz. Geleneksel enstrünmanlarımızın kullanılmasının da önemli bir fark yarattığı kanısındayım. Bu açıdan Almora'nın özgün bir müzikal yapıya sahip olduğunu söyleyebilirm.

Forumlarda Nightwish ve Therion'la kıyaslanıyorsunuz. Gurur verici bile olsa doğru mu bu benzetme?

Sanırım klasik müziğe özgü enstrümanlar ve bayan vokal kullanımından kaynaklanıyor bu durum. Bunun dışında herhangi bir benzerlik yok bence.

Bu kadar kısa zamanda üç albüm çıkarmak Türkiye piyasa koşullarında mantıklı bir hareket mi?

Biz ürettiklerimizi en güncel şekilde dinleyicimize sunmak istiyoruz. Bunun dışında düşündüğümüz başka bir şey yok. Söyleyecek sözümüz oldukça ve ürettikçe paylaşacağız.

Bu yoğun çalışma temposuna grup elemanlarının tepkisi ne oluyor?

Hepsi ellerinden geleni yapıyor ve bu müziği çok sevdikleri için bu yoğunluktan memnunlar. Çok enerjik ve çok başarılılar aynı zamanda.

Üçüncü albüme gelmenize rağmen hala piyasada bir video yok? Sizi medyada destekleyen insanlar olduğunu biliyoruz, bir videonuz olsa tanınmanıza yardımcı olmaz mı?

Artık var Smile "Shehrâzad" isimli şarkımız için hazırladığımız videoyu yayına veriyoruz. Bugüne kadar bir video yapmamış olmamızın nedeni şu: Çıkardığımız üç albüm içindeki şarkıların dinleyicilerimizin zihninde oluşturduğu düşsel dünyayı yanlış bir biçimde somutlaştırarak hayal kırıklığı yaratmak istemedik. O nedenle gerçekten yeterli bir çalışma yapmak için bekledik. Bu vesile ile bu çalışma sırasında bizden yardımlarını esirgemeyen Mira Civelek ve Merih Süalp'e sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Albümlerde bir konu bütünlüğü devam ettirmeye çalışmak, yaratıcılığını sınırlamıyor mu?

Hayır, söylediğin anlamda olumsuz bir etkisi olmuyor. Zaten tüm albümlerimizin konsept olması için ayrı bir gayret sarfetmiyoruz. Örneğin son albümümüz, çoğunlukla birbirine yakın şarkılardan oluşuyor ama konsept bir albüm değil. Bundan sonraki albümler için de konsept olur ya da olmaz diyemiyorum.

Solistiniz Ahmet'in sesi hakkındaki kötü yorumları hep "bekleyin bir" diyerek savuşturdun, gerçekten de şaşırtıcı bir gelişme var. Eleştiri günleri bitti mi, yoksa daha da iyi olacak mı?

Ahmet'in geldiği nokta çok güzel. Bundan sonra daha da iyi bir Ahmet göreceksiniz. Gerek sahnede gerekse albümlerde… Eleştiri günleri çok gerilerde kaldı artık.

Aslında grubun kemancısı olan Nihan'ın vokallerinin oranı albümden albüme artıyor. Ahmet'in sesi artık oldukça başarılı olmasına rağmen neden böyle bir eğilim var?

Böyle bir eğilim yok aslında, albümü oluşturan parçalar son halini aldığında, şarkının kime uygun olduğunu düşünüyorsam şarkıyı ona veriyorum. Özellikle yapılmış bir şey değil yani. Bu, şarkılarımızı en iyi şekilde sunma çabasının getirdiği bir şey.

Konserler artacak mı? Bursa, Eskişehir, Ankara gibi bu müziğe ilginin çok olduğu şehirlerde de konserleriniz olacak mı?

İyi ve ciddi bir organizasyon olması halinde tüm şehirlerimizden gelecek konser tekliflerine açığız. Şu an gündemde bir İzmir konseri görünüyor. Ondan sonrası için kesin bir şey söyleyemem.

Başka yaylı enstrüman öğrenmeyi düşünüyor musun?

Şu an için hayır Smile Belki ileride.

Bu kadar çok sesli bir grubun soundunu idare etmek nasıl bir müzik bilgisi gerektiriyor? Bu deneyimi nasıl kazandın?

Bu deneyimi yaklaşık on beş yılda kazandım. Ama hala öğreniyorum. Her yeni şarkı, her yeni albüm, bana mutlaka yeni bir şeyler öğretiyor. Çok zamanımı aldığını söyleyebilirim, ama ben bundan şikayetçi değilim.

NovemberRain
WerderWerememli Olmaktan Gurur Duyuyorum... :)
NovemberRain

Yaş : 33 Kayıt tarihi : 11/02/09 Mesaj Sayısı : 339 Nerden : Kaf Dağının Ardından

MesajKonu: Geri: Senfonik masal grubu: Almora Senfonik masal grubu: Almora Icon_minitimePerş. Şub. 19, 2009 1:37 am

Almora...

Bu grubu " Kaf Dağının Ardında " şarkısıyla tanışıtım ve o günden sonra vazgeçilmezim oldu. Her zaman için öncelikli grubumdur Almora. Türkiye'de Senfonik Metal'i getiren ilk grup olma özelliğini de taşımaktadır. Elbette ki öncesinde ve sonrasında pek çok grup olmuştur, ancak onlar her zaman için işlerini en iyi şekilde yapmışlardır. Bu yüzden önlerinde şapka çıkarmayı hakeden bir grup bence.

Önceleri konser etkinlikleri yok denecek kadar azdı, fakan son albümleri " Kıyamet Senfonisi " ile kendilerini halka açmşlardır. Onları canlı izleme fırsatım olmadı, ama elbet birgün izleyeceğim...
http://www.anatolianrock.com/profile.php?member=_Krizantema_
Gri_
WerderWerememli Olmaktan Gurur Duyuyorum... :)
Gri_

Yaş : Kayıt tarihi : 13/03/09 Mesaj Sayısı : 25 Nerden : bilinmiyor:)

MesajKonu: Geri: Senfonik masal grubu: Almora Senfonik masal grubu: Almora Icon_minitimeCuma Mart 20, 2009 10:09 am

bu röpörtajda tüm merak ettiklerimn cevapları var..:)paylaşım için sağol;)

Senfonik masal grubu: Almora

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası